ulica Francuska- ulica ta otrzymała swą nazwę na pamiątkę stacjonującego tam pod numerem 20 i 24 sztabu francuskiego 91. Brygady Strzelców, zabezpieczającego Międzysojuszniczą Komisję Rządząca i Plebiscytową w czasie plebiscytu na Górnym Śląsku (w roku 1922).
Dnia 3 sierpnia 2010 roku ulicą prowadziła trasa trzeciego etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne 2010.
Międzynarodowy KonkursWiedzy o Fryderyku Chopinie - konkurs"ma za cel promocję osoby oraz twórczości Fryderyka Chopina. Jest to projekt, który powstał z inicjatywy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, a którego realizacji podjęła się Instytucja Kultury Estrada Śląska".
Chopin Cafe - kawiarenki, gdzie odbywają się promocje książek znanych pisarzy, spotkania z artystami i poetami, poetyckie walentynki i wieczory zaręczynowe. Dzięki współpracy kawiarenki Chopin i "Górnośląskiego Informatora Kulturalnego" w 2002 roku zaingurowano działalność "Kawiarenki Literackiej GIK". Kawiarenki Chopin znajdują się na ulicy Dyrekcyjnej 6 i 3 Maja 40.
restauracja CHOPIN - "to idealne miejsce na kameralne przyjęcia, romantyczną kolację przy świecach, spotkania towarzyskie i biznesowe. Wykwalifikowany personel potrafi zaspokoić życzenia gości i zapewnić niepowtarzalną atmosferę."
Saint-Étienne - jedno z miast partnerskich Katowic.
supermarkety, hipermarkety - wiele sklepów znajdujących się na terenie Katowic są sklepami francuskimi, np: Camaieu, Sephora, Carrefour etc.
ze względu na swoja architekturę Katowice były uznawane pod koniec XIX w. za "mały Paryż".
Wpływy angielskie
Huta Baildon - centrala
Hrabstwo Dublin Południowy - jedno z miast partnerskich Katowic.
Ryanair - irlandzka linia lotnicza, w 2005 roku rozpoczęła loty także z Katowic.
John Baildon - hutnik, przemysłowiec, inżynier urodzony w Szkocji w 1772 roku, zmarł w Gliwicach w 1846 roku. Z jego inicjatywy wybudowano Hutę Baildon. Od 2009 jedna z katowickich ulic na osiedlu Dębowe Tarasy nosi jego imię (ulica Johna Baildona w Katowicach).
liczne supermarkety, hipermarkety - angielski sklep znajdujący się na terenie Katowic to m.in Tesco.
Katowice są często uznawane za stolicę kulturalną Górnego Śląska. Katowice mieszczą się w czołówce głównych ośrodków kulturalnych Polski. A oto niektóre z ciekawszych miejsc/wydarzeń w Katowicach:
Filharmonia Śląska
Sala w Filharmonii Śląskiej
„Filharmonia Śląska jest instytucją, która zaspokaja potrzeby odbiorców w dziedzinie muzyki symfonicznej, chóralnej i kameralnej. (...)
W regionie, kraju i poza jego granicami prezentujemy, upowszechniamy i promujemy światową sztukę muzyczną, ze szczególnym uwzględnieniem dokonań polskich - w tym śląskich - kompozytorów i muzyków. (...)
Jako integralny element polityki i jednocześnie czynnik rozwoju Katowic, województwa śląskiego i Rzeczypospolitej Polskiej, tworzymy nasz wkład w budowę wspólnej europejskiej przestrzeni kulturowej.” - http://www.filharmoniaslaska.art.pl/
Spektakl muzyczny "Wizyta o zmierzchu"
w 145 rocznicę nadania Katowicom
praw miejskich
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego jest największą sceną dramatyczną Górnego Śląska. W swoim repertuarze posiada inscenizacje krajowych (Wyspiański, Gombrowicz), jak i zagranicznych autorów (Szekspir).
Teatr Korez Teatr Korez jest prywatnym teatrem Mirosława Neinerta (laureata m.in nagrody Prezydenta Miasta Katowice); "Teatr dla ludzi, który bawi, a nie nudzi". Najbardziej popularnymi i mile przyjętymi przez krytyków sztukami są: "Cholonek" oraz "Kolega Mela Gibsona".
Centrum filmowe, w którym oprócz wyświetlania filmów są organizowane przeglądy tematyczne, festiwale filmowe oraz sesje popularnonaukowe.
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie w Katowicach
Najważniejsze eksponaty muzeum prezentowane są na stałej wystawie "Galeria Malarstwa Polskiego", znajdują się tam prace m.in: Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Tadeusza Makowskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego.
Muzeum Śląskie prowadzi badania:
archeologiczne
historyczne
etnograficzne
oraz z dziedziny historii sztuki, związane głównie z regionem.
Mumio
Mumio to grupa teatralno-kabaretowa (jednakże znana bardziej z działalności kabaretowej) powstała w Katowicach. Największą popularność zdobyła dzięki udziałowi w reklamach sieci komórkowej Plus. Mumio reprezentuje tzw. humor absurdalny. Znane skecze Kabaretu Mumio:
Hala widowiskowo-sportowa Spodek
Rawa Blues Festival
Festiwal muzyki bluesowej będący zarazem największym i najstarszym w Polsce. Wszystkie koncerty odbywają się w hali widowiskowo sportowej - Spodek. Na ostatniej edycji festiwalu wystąpili m.in: The River, Boogie Chilli, Irek Dudek, Nora Jean Bruso.
Kabaret powstały w Katowicach w 2003 roku. Juz po roku działalności zajął pierwsze miejsce na przeglądzie kabaretowym PaKa (2004).
Off Festival Festiwal muzyczny obejmujący swym zakresem muzykę alternatywną. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2006 roku w Mysłowicach. Ze względów finansowych edycja V (2010 rok) miała miejsce w Katowicach. Dyrektorem festiwalu jest Artur Rojek - wokalista zespołu Myslovitz.
Na terenie Katowic znajduje się 20 uczelni wyższych. Ogólnie wykształcenie wyższe posiada 16% katowiczan. Niektóre z wyższych uczelni na terenie Katowic:
W Katowicach znajduje się około 35 liceów, około 45 techników (w tym Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe), około 35 gimnazjów, około 55 szkół podstawowych, około 50 bibliotek, w tym Biblioteka Śląska.
Ponadto, Katowice posiadają organizację pozarządową - Edukacyjne Towarzystwo Wspierania Rozwoju Społecznego, której zadaniem jest przeciwdziałanie patologiom społecznym, mobilizacja społeczności lokalnej do działań społecznie pożytecznych, podnoszenie jakości kształcenia oraz wychowania, kształtowanie postaw patriotycznych, przyczynianie się do rozwoju regionu oraz dbanie o dobro społeczności lokalnych.
ok. 1580 – kuźnik Bogucki Andrzej założył na swoim gruncie wieś zagrodniczą Katowice.
1832 - ukończenie budowy Huty Baildon przez Johna Baildona, który zapoczątkował nowoczesną metalurgię na Śląsku.
1847, 6 sierpnia – na stację kolejową wjechał pierwszy pociąg osobowy.
1858, 29 września – poświęcenie Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach – pierwszego murowanego kościoła w tym mieście.
1865, 11 września – nadanie Katowicom praw miejskich przez króla Prus Wilhelma I Hohenzollerna.
1869, 1 października - ukazująca się pierwsza gazeta w Katowicach pod tytułem: Allgemeiner Anzeiger für den oberschlesischen Industriebezirk, a od 1874 roku zmienia nazwę na Kattowitzer Zeitung.
1919 – walki podczas I powstania śląskiego w dzielnicach Bogucice, Dąbrówka Mała, Giszowiec, Szopienice, Nikiszowiec.
1920 – II powstanie śląskie – blokada śródmieścia miasta przez powstańców i walki w dzielnicach.
1920-1921 – na ulicy Heinzelstraße (dzisiejsza Plebiscytowa) działał Polski Podkomisariat Plebiscytowy.
1921- III powstanie śląskie
1922 – przyłączenie do Polski (20 czerwca); Katowice zostały stolicą autonomicznego województwa śląskiego, siedzibą Sejmu Śląskiego i Górnośląskiej Komisji Mieszanej.
1934 – wybudowanie najwyższego w Polsce "Drapacza Chmur" przy ul. Żwirki i Wigury.
1939, wrzesień – wycofanie się wojsk polskich, obrona do 4 września miasta przez harcerzy i grupy powstańców śląskich (obrona wieży spadochronowej). Ok. 860 osób zginęło w walkach, bądź zostało rozstrzelanych przez niemiecki Wehrmacht i członków Freikorpsu w rejonie rynku i w Lasach Panewnickich.
1940, 20 grudnia – Katowice stały się stolicą niemieckiej Prowincji Górnośląskiej (Gau Oberschlesien).
1945, 27 stycznia – zajęcie miasta przez Armię Czerwoną. Splądrowanie i spalenie kwartału kamienic przy Rynku.
1953, 7 marca – zmieniono nazwę Katowic na Stalinogród, stan ten trwał trzy lata .
1956, 10 grudnia – przywrócono pierwotną, historyczną nazwę miasta Katowice.
1965 – oddano do użytku Rondo później nazwane im. gen. Jerzego Ziętka.
Katowice (niem.Kattowitz, śl.Katowicy, czes.Katovice) – miasto położone w południowej Polsce, stolica województwa śląskiego, dawniej autonomicznego województwa śląskiego, główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Z liczbą 308 548 mieszkańców jest 10. miastem w kraju pod względem liczby ludności i 11. pod względem powierzchni, mając prawie 165 km².
Historycznie miasto położone jest na Górnym Śląsku. W latach 1945–1950 stolica województwa śląsko-dąbrowskiego, 1950–1953 oraz 1956–1998 — województwa katowickiego, 1953–1956 — województwa stalinogrodzkiego.
Herb Katowic
W okresie od 9 marca 1953 do 20 grudnia 1956 miasto nosiło nazwę Stalinogród. Nazwę tę wprowadzono tuż po śmierci Józefa Stalina.
Katowice założono w XVI wieku, natomiast prawa miejsce otrzymały w 1865. Obecnym prezydentem Katowic jest Piotr Uszok.
Etymologia nazwy Katowice nie jest do końca jasna. Istnieją dwie teorie pochodzenia nazwy:
od słowa "kąty", czyli od dawnego określenia chat zagrodników,
od słowa "kat", tak jak nazywany był pierwszy katowicki osadnik